Amazon'dan Alışveriş Yardımcınız "Dash"

VoiceSearchgoogle

İnternet üzerinde en olmadık şeylerin bile satıldığını duymuşsunuzdur. Amazon da her türlü alışveriş yapmaya olanak sağlayan kapsamı geniş bir site. Amazon’da son olarak duyurulan bir cihaz var ki, mutfak alışkanlıklarınızı kökten değiştirecekmiş gibi görünüyor. Dash adındaki bu cihaz, mutfak alışverişlerinizi hiç olmadığı kadar kolaylaştıracak.

Üzerinde yerleşik LED tarayıcı bulunan ufak boyutlu cihaz, ürünlerin barkodlarını okuyabilme imkanı sunuyor. Alışveriş listesi oluşturmada yardımcı olan Dash, bitmek üzere olan ya da alınmak istenen ürünlerin barkodunu okuyor ve de listeye ekleyebiliyor. Barkodu sökülmüş ürünler için ise bir diğer seçenek devreye giriyor. Dash üzerinde yer alan mikrofon aracılığıyla yapılan sesli girişler de istenilen ürünün adının söylenmesi ile gerçekleştiriliyor. Sunulan tüm bu özelliklerin yanı sıra Dash’ın asıl işlevinin, kullanıcılara yardımcı alışveriş listeleri oluşturmak olmadığı da biliniyor.

Bu cihaza sahip olmak isteyenler için, öncelikle Amazon Prime Fresh üyesi olma koşulu bulunuyor. Üye olup, yıllık üyelik için 300 dolar ödenmesi durumunda cihaz ücretsiz olarak kullanıcıya veriliyor. Dash sayesinde Amazon üzerindeki binlerce ürün, zahmetsiz bir şekilde satın alınabiliyor. Üstelik kullanıcılar, bu cihaz sayesinde ev ihtiyaçlarının hiçbiri için markete gitme gereği duymayacak. Çünkü cihazla oluşturulan alışveriş listeleri bir sonraki gün kapınızda oluyor. Dash ile oluşturulan alışveriş listesi Amazon Fresh üzerinden veya mobil uygulamadan düzenlenebiliyor.

Geniş çaplı kullanımı yaygınlaşmayan cihaz şu an için Amerika’da yalnızca iki eyalette faaliyete geçmiş bulunuyor. Uygulamanın ilerleyen dönemlerde Washington ve California’dan sonra diğer eyaletleri de kapsayarak genişlemesi bekleniyor. Gereksiz tüketime yol açabilecek olan ürünün sebebiyet vereceği olumsuz durumlara kısa zaman sonra şahit olabiliriz.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta