AirType ile Klavye Kullanmadan Yazın!

VoiceSearchgoogle

Bilgisayar teknolojisinin bu kadar ilerlediği bir dönemde klavyeye bağımlı kalmamız hepimizi rahatsız ediyor. Tabletler, klavye taşıma zorunluluğumuzu ortadan kaldıran bir seçenek. Fakat bu cihazlarda metin girmenin zor olduğu yadsınamaz bir gerçek. Klavye taşımak istemeyen kullanıcıların karşısına çıkan bir başka çözüm ise kızılötesi klavyeler. Fakat bu teknoloji de gereğinden çok daha pahalı. Bu yüzden kızılötesi klavyeler de kullanıcılar tarafından tercih edilmiyor.

Yeni bir teknoloji olan AirType, yazıyı görünmez bir klavyeye yazmayı sağlıyor. AirType, klavye taşımak istemeyen kullanıcılar için yeni bir çözüm, kızılötesi klavyeler için de yeni bir alternatif olabilir. AirType’ı kullanmak için öncelikle bileziği andıran bir donanım ellere geçiriliyor. Kullanıcı, daha sonra yazma işlemine başlayabiliyor. AirType teknolojisinin ardında, aralarında Ethernet standardının kurucularından olan Bob Metcalfe gibi isimler de bulunuyor. Bu akıllı klavye, parmakların hareketlerinden harfleri tanıyabiliyor. Üstelik AirType bunun yanında kullanıcısının kullanış şeklini de öğrenebiliyor. Böyle bir yeteneğe sahip olan AirType, zaman içinde daha az hata ile yazmaya olanak sağlıyor.

AirType ile olan bağlantının, Bluetooth bağlantısı üzerinden kurulduğu tahmin ediliyor. Şirket, bununla ilgili resmi bir açıklama gerçekleştirmemiş olsa da, bileziklerde yer alan Bluetooth’a ait logo, bizlere bu upucunu veriyor. Mekanik klavye kullanmaktan vazgeçemeyenler için pek te fazla bir şey ifade ettmeyen AirType, şans verilebilecek bir teknolojiye sahip. Kızılötesi klavyeye bir alternatif oluşturan AirType, şu an için geliştirme aşamasında bulunuyor. Bu yüzden AirType’ın piyasaya ne zaman çıkacağı belli değil.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta