Age of Empires Online’a Veda Edildi!

VoiceSearchgoogle

Microsoft, bir zamanların en çok oynanan oyunlarından olan Age of Empires Online’a veda etmeye hazırlanıyor. Oyun sektöründeki dalgalanmalar bu oyunda da etkisini gösterdi. Zamanında zirveye kadar yükselen Age of Empires Online şimdilerde ise tamamen kapatılacak.

Microsoft, Age of Empires serisi ile tüm dünyada büyük bir beğeni kazanmıştı. Fakat oyunun şu sıralar miadını doldurduğu düşünülüyor. Hatırlanacağı üzere Age of Empires Online’ın çıkacağının sinyalleri ilk olarak 2010 yılında verilmişti. Bir yıl sonra ise bu online oyun Robot Entertainment ve Gas Powered Games ile birlikte geliştirilmiş ve piyasaya sunulmuştu.

Age of Empires’ın üç yıllık serüveninin sonuna gelindiği ifade ediliyor. Başlangıçta büyük bir başarı yakalayan oyun, kapatılmanın eşiğinde demeye kalmadan kapatıldı bile. Microsoft’un bu kararı almasındaki en büyük neden olarak ise online oyunların büyük masraf çıkardığı gerekçesi gösteriliyor. Microsoft, geçen yıl da oyunun gidişatının kötüye doğru ilerlediğini ifade etmişti. Bu aşamada, gidişatı kötü olan bir oyun için daha fazla masraf yapmanın gereksiz olduğu belirtiliyor.

Age of Empires Online’ın, devamı olduğu serinin diğer oyunları kadar başarılı olmaması da kapatılmadaki bir başka etken olarak karşımıza çıkıyor. İfade edildiğine göre oyun, son kullanıcılardan beklenen ilgiyi göremedi. Age of Empires serisi, bu online oyunun kapatılmasına rağmen hayatına kaldığı yerden devam edecek. Seri, akıllı telefonlar için geliştirilecek olan World Domination adlı oyun ile devam edecek.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta