Ağaç Lifleri, Çelikten Daha Güçlü Olabilir mi?

VoiceSearchgoogle

İsveç’in en büyük ve en eski teknik eğitim kurumu Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nden yeni haberler gelmeye devam ediyor. Stockholm’de bulunan enstitüde çalışan araştırmacı grubu, selülozu çelikten güçlü hale getiren bir yöntem geliştirmeyi başardı. Ağaçtan elde edilen çelikten güçlü selüloz, dünyada bir ilk! Üstelik selüloz lifleri; metal, fiberglas ve plastiğin aksine doğada çözünebiliyor. Söz konusu malzemenin üretimi ise çok kolay. Bunun için yalnızca selüloz, sofa tuzu ve suya gereksinim duyuluyor.

Bu malzemenin üretimi, bir dönüm noktası olmasının yanı sıra filament alanında bir ilk teşkil ediyor. Son geliştirien bu yeni malzemeyi üretmek için geliştirici ekip öncelikli olarak selüloz liflerini bileşenlerine ayırmış. Bileşenlerin yeniden örüldükten sonra çelikten güçlü bir yapı kazanılmış. Selüloz üzerine daha önce de buna yakın çalışmalar yapılmış olsa da böylesine bir başarı yakalanamamıştı.

Herkesi asıl heyecanlandıran nokta ise ağaçtan elde edilen selülozun, doğada çözünebilme imkanına sahip olması… Yeni geliştirilen teknikle çelik kadar güçlü lifler üretmenin yanı sıra dokuma sıklığı da artırılabiliyor. Bu madde, pek çok farklı alan için ilham kaynağı olarak görülüyor. Tekstil sektöründen araç üretimine kadar pek çok şey, selüloz ile mümkün..

Başarıyla tanımlanan deneylerden sonra, şu anki hedef, bu yeni malzemenin ne şekilde seri üretime geçeceği ile ilgili… Geliştirilen teknik, bazıları için doğa dostu bir profil çizerken; bazıları için ise yalnızca ağaç kesimi için yeni bir sebep olarak görülüyor!

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta