AB Tekel Soruşturmasında Google ile Uzlaştı

VoiceSearchgoogle

Avrupa Birliği komisyonu ile Google arasında 2010 yılından beri süren haksız rekabet soruşturmasında sona gelindi. Google, verdiği bu son teklif sayesinde milyarlarca dolar ceza ödemekten kurtuldu.

Bir süredir Google, arama sonuçlarında, kendi hizmetlerini ön plana çıkarmak ile suçlanıyordu. Bunu, aralarında Microsoft’un da bulunduğu pek çok şirketin Google hakkında yaptığı şikayetler izledi…

Google’ın verdiği önceki teklifleri yeterli bulmayan Avrupa komisyonu, bu sefer tatmin olarak masadan anlaşma ile kalktı. Google’dan gelen son teklife göre, arama motoru devi, yapılan arama sonuçlarında kendi servislerinin yanı sıra, kendisine rakip üç servisin sonuçlarına da 5 sene boyunca yer verecek.

Avrupa Birliği Komisyonu rekabetten sorumlu komiseri Joaquin Almunia, Google tarafından yapılan son önerinin komisyonun önceliklerine cevap verdiğini belirtirtti. Komiser Joaquin Almunia’nın beyânına göre üzerinde uzlaşılan anlaşma, yasal zemine oturmadan önce Google’ın rakiplerinden görüş alınacak. Fakat bu görüş alışverişi, Avrupa Birliği nezdinde çözülmüş olan bu mesele için belirleyici rol oynamayacak gibi görülüyor.

Öte yandan üzerinde durulan asıl husus; uzlaşılan noktada Google’ın servisleri engellenmeden diğer rakip servislere de yer verilmesi. Bu sayede haksız rekabetin önüne geçilirken kullanıcılar, Google servislerine ve ürünlerine alternatif sonuçlara erişebilecek.

Google avukatı Kent Walker’ın konu hakkında verdiği beyânlar ile Google’ın anlaşma sonrası Avrupa sahasında bir takım değişikliklere gideceği anlaşıldı. Sonuç olarak, bu anlaşma sayesinde Google hakkında 2010 yılından beri devam eden soruşturma sona erecek.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta