AB, Şarj Cihazlarını Tek Tipleştiriyor!

VoiceSearchgoogle

Avrupa Birliği, şarj aletlerinin tek tip olması için düğmeye bastı. Uygulama önümüzdeki üç yıl içinde zorunlu halegelecek. Alınan detaylara göre, bundan böyle tüm akıllı telefon üreticileri tek tip şarj aleti üretecek. Böylelikle tüketicilerin şarj aleti arama problemine çözüm getirilmesi bekleniyor.

Avrupa Parlementosu’nda yeni alınan karara göre tüm akıllı telefon ve tabletler tek tip şarj aleti ile şarj edilebilecek. Yaptırım mahiyetindeki karara tüm şirketler uymak zorunda. Bu yaptırımdan en çok etkilenen şirketin, teknoloji devi Apple olacağı konuşuluyor. Öyle ki başka marka cihazlarla şarj etmenin zaten mümkün olmadığı Apple ürünleri, model farklılığı yüzünden aynı marka şarj aletleri ile bile şarj edilemiyor. Çünkü Apple, tüm akıllı telefon ve tabletlerinde modele göre değişen farklı şarj cihazları kullanmakta.

Aralarında Samsung, HTC, Sony ve Nokia’nın bulunduğu üreticiler ise kullandıkları Micro USB teknolojisi sayesinde birbirlerinin şarj cihazlarını kullanabiliyor. Tek tip şarj cihazına geçme uygulaması için şu an öngörülen en uygun yolun Micro USB teknolojisi olduğu ifade ediliyor. İlk olarak Mobil Dünya Kongresinde ortaya atılan tek tip şarj aleti düşüncesi daha sonraları pek çok üreticinin micro USB teknolojisini kullanmayı kabulü ile hayat bulmuştu. O zamanki anlaşmayı tanımayan Apple, kullanıcılardan da büyük tepki görmüştü.

Avrupa Birliği’nin girişimleri sonucu tek tip olacak şarj aletleri, bundan böyle yeni alınan akıllı telefon ve tabletlerin kutusunda bulunmayacağı için fiyatlar da tüketicilerin lehine bir seyir gösterecek. Yapılan tahminler, bu cihazların fiyatının düşeceği yönünde…

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta