3D Yazıcı ile Bina İnşa Ediliyor!

VoiceSearchgoogle

Son zamanlarda 3D yazıcılar ile ilgili birçok haber gelmekte. Protezlerden, endüstriyel tasarımlara; yapı işlerinden, otomotiv sanayisine kadar pek çok alanda kullanılan 3D yazıcılar ile şimdi de bina üretmek hedefleniyor. Bu gerçek ölçekli bina çalışmasının arkasında ise Amsterdamlı Dus Architects sanatsal mimari şirketi bulunuyor. Projenin tamamlanmasıyla tümü 3D yazıcıdan çıkmış bir bina inşa edilmiş olunacak.

Bu yıl içerisinde açıklanan projede, 13 odalı bir bina, tamamı 3D yazıcıdan çıkan parçaların birleştirilmesiyle oluşturulacak. Binanın tam olarak 3 yılda bitirilmesi planlanırken, şimdiye kadar üç haftada yalnızca 3 metrelik bir parça üretilebildi.

Yüzeyin monoblok parçalardan oluşturulduğu binada, kablo ve borular için ise parça içlerinde boşluklar bırakılıyor. Binanın iç ve dışında kullanılan malzeme ise 10’da 7,5 oranında bitkisel yağ ihtiva eden mikrofiberler ile kuvvetlendirilmiş bir biyoplastik karışımdan oluşmakta.

Yalnızca sanat veya teknolojinin gözetilmediği, bunun yanında çevrenin de düşünüldüğü inşaatta, tasarımcıların açıkladığına göre eski inşa yöntemlerine göre birden fazla avantaj var. Öncelikli olarak 3D yazıcı kullanılan binaların daha az atık çıkardığı belirtilmekte. Üstelik kullanılan malzemelerin çoğu, geri dönüştürülmüş malzemelerden oluşmakta. Bir başka husus ise bu tür bir inşaatın nakliye masrafı da nispeten daha az. Bu teknoloji sayesinde 3D bir evi bu işin eğitimini almamış herhangi biri bile tasarlayabilir. İnşa sonrası değişikliğe açık kapı bırakan bu binalar ile arzu edildiğinde belirli bölümlerde değişikliğe gidilebilir. Üstelik yapboz gibi olan bu binaları taşınırken parçalara ayırabilir, sonra tekrar inşa edebilirsiniz.

İnşaat halinde olan ilk 3D binanın şantiyesinde ziyaretçiler eksik olmuyor. Şu an için yalnız tek bir parçanın görüntülendiği Amsterdam'daki şantiyeyi her geçen gün pek çok ünlü isim de ziyaret ediyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta