Windows 8 Büyüyemiyor!

VoiceSearchgoogle

Windows 8.x için pek te iç açıcı olmayan haberler ardı ardınca gelmeye devam ediyor. Çıkış yaptığı tarihten bu yana kullanıcılarla yıldızı barışmayan Windows 8’in başarısızlığı şimdi de raporlarla kanıtlandı.

Netmarketshare açıkladığı tabloya göre Windows 8’in içinde bulunduğu durum, eski işletim sistemlerinden bile kötü. Beyan edilen rakamlara göre Windows 8.x sürümlerinin büyüme hızı; Vista’nın ve üzerindeki Microsoft desteği çekilen XP’nin dahi gerisinde!

Raporlar gösteriyor ki Windows 7, geçtiğimiz son 9 ay içerisinde kararlı bir biçimde büyümeye devam etti. Winodows XP ise gerileme göstermesine karşın yüzde 25’in üzerindeki pazar payını koruyabildi. XP’nin bu payı, Haziran ayı itibarıyla ise yükseliş gösterdi. The Register'ın raporunda dikkat çeken bir diğer husus ise Windows Vista'nın bile son aylarda büyüme göstermesi oldu.

Bir başka firma Statcounter’ın raporları da bu durumun değişmediğini gösteriyor. Bu raporlar ise işletim sistemlerinin Haziran’da içerisinde bulundukları durumu gözler önüne seriyor. Buna göre Windows 7 yüzde 55.02 pazar payına, Windows XP yüzde 16.29, Windows 8 yüzde 7.57, Windows 8.1 yüzde 6.7 ve Vista ise yüzde 3.38 pazar payına sahip. Yayınlanan raporların ekseriyeti birbirlerine benzer bir tablo çizmekte.

Tüm bunların sonucunda ise kullanıcıların Windows 7’den memnun olduğu ortaya çıkmakta. Daha yeni bir sürüm olan Windows 8.x ise her ay satılan yeni PC’ler ile beraber gelmesine rağmen hedeflenen başarıyı gösteremiyor. Güçlük çektiği gözlemlenen söz konusu işletim sistemi, beklenen sıçramayı ne zaman gösterecek merak konusu...

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta