Uzaktan Şarjda Son Nokta!

VoiceSearchgoogle

Elektronik cihazlar için söz konusu en büyük problem hiç şüphesiz şarj meselesi. Bu konuda üretilen çözümlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bu konuda ortaya çıkan fikirlerden biri de kablosuz şarj olarak ifade ediliyor.

Kablosuz şarj fikri son olarak bir adım daha öteye taşındı. Bu teknolojinin çok yakın bir zamanda kullanıma gireceği de ifade edilen söylemler arasında yer alıyor. Yeni kablosuz şarj standardının bulunduğumuz senenin sonunda yayınlanması bekleniyor. İfade edilene göre bu teknoloji sayesinde cihazlar 4.5 cm’ye kadar uzaktan şarj edilebilecek.

Ortaya çıkan son haberlere göre Qi olarak ifade edilen kablosuz şarj standardı, 1.2 sürümüyle yakın tarihte 45 mm’ye kadar şarj etmeye imkan tanıyacak. Uzaktan şarj edilebilecek cihazlar arasında akıllı telefonlar, tabletler ve son aşamada ev aletleri yer alıyor.

Bir önceki sürüm olan 1.1 ise cihaz ve şarj yüzeyinin birbirine temas etmesini gerektiriyordu. İki sürüm arasındaki belirgin tek farkın bu olduğu ifade ediliyor. Yeni sürüm, öncekinin aksine fiziksel bir temasa ihtiyaç duymuyor. Yani alıcı ve verici 1.2 sürümünde birbirlerine temas etmeye ihtiyaç duymuyor. Yeni şarj standardı, Qi desteğine sahip olan cihazları 35 mm uzaklıktan şarj edebilecek. Yakınlık olarak kapsam alanı içinde olunması durumunda ise yüzey, birden fazla cihazı eş zamanlı olarak şarj edebilecek

Önümüzdeki aylarda oraya çıkması beklenen teknoloji mutfak aletleri için henüz çıkış yapmayacak. Mutfak aletlerine yönelik şarj aletlerinin 2015 tarihinden önce çıkış yapamayacağı ifade ediliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta