Twitter’in Başı Bot’larla Dertte!

VoiceSearchgoogle

Sosyal medyanın ilk akla gelen adreslerinden Twitter, yeni bir sorunla boğuşuyor. Twitter’ın yeni sorunu, gerçek olmayan kullanıcılar. Pek çok farklı amaçla oluşturulan hesaplar, Twitter ve kullanıcıları rahatsız ediyor.

Sosyal medya devi, daha önce de bir takım sorunlar yaşıyordu. Bu sorunların başında ise kullanıcıların gereksiz reklamlar nedeniyle yaptığı şikâyetler geliyordu. Fakat Twitter’ın başı şu sıralar çok daha farklı bir dertle meşgul. Gerçek olmayan kullanıcıların şirketin başını ağırttığı tahmin ediliyor. Söz konusu kullanıcılar “bot” olarak ifade ediliyor. Botlar, yapay zeka tarafından kullanılan gerçek olmayan hesaplar olarak tanımlanıyor.

Ortaya çıkanlara göre mevcut problem, sanılandan çok daha ciddi bir düzeyde. Twitter’ın hazırladığı dosyalardan anlaşıldığı kadarıyla sosyal medya devini her ay ziyaret eden 271 milyon hesabın yüzde 8.5’i üçüncü parti yazılımlardan oluşuyor. Bu yazılımların, otomatik olarak durum güncellemesi yapan türden oldukları biliniyor.

Belgelerin gösterdiğine göre kullanıcıların yaklaşık 23 milyonu gerçek kullanıcılardan oluşmuyor. 23 milyonu bulan bot sayısı, durumun vahametini gözler önüne seriyor. Üstelik bu rakamların bir yıllık bir süreyi dahi kapsamadığı ifade ediliyor. Son üç aylık dönemi kapsayan rakamlar, Twitter’ın bu durumu önemsemesinin ardındaki nedeni daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Son yapılan hesaplamalar, 30 Haziran tarihinde gerçekleştirildi. Bu durumda, içinde bulunulan durumun ciddiyeti bir hayli fazla diyebiliriz.  Twitter’ın botlarla yapacağı mücadelede hangi yolu izleyeceği şu an için açığa çıkmış değil.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta