Tuşsuz Fare de Bir Kazaymış!

VoiceSearchgoogle

Günlük hayatta birçok kez karşılaştığımız ya da kullandığımız teknolojilerin dikkate değer bir kısmı, yanlışlıkla veya rastlantı eseri üretilmiş ürünler. Aralarında mikrodalga fırın, röntgen ışınları, kauçuk, fotoğraf ve gramofonun da bulunduğu pek çok teknoloji, bu şekilde icat edildi.

Geç gelen bir itiraf sayesinde Aplle’ın geliştirdiği Pro Mouse’ın da rastlantı eseri üretilen bir ürün olduğu ortaya çıktı. Apple’ın eski bir çalışanı, Abraham Farag adlı mühendisin verdiği röportajda tuşsuz fare özellikli ilk farenin, yanlışlıkla üretildiği hakkında bir takım ifadeler yer aldı. Tuşsuz tasarımın 1999 yılına tarihlendiğini ifade eden Farag, o dönemde ürettikleri fare prototipinin aslında toplantıya yetişmeyen bir ürün olduğunu söyledi. Farag, toplantıya 6 yeni fare modeli ile hazırlanan geliştirme ekibinin bir modelin tasarımını yetiştiremediğini ve modelde tuşların eksik kaldığını söyledi. Aslında hiç beğenmedikleri eksik kalmış bu prototipi kimseye göstermek istemediklerini belirten mühendis, bu fareyi gri bir su damlasına bile benzetmiş. Fakat Steve Jobs, fiziksel tuşları bulunmayan bu tasarımı beğenip dahice bulmuş ve hiç tuş bulundurmama fikrini desteklemiş. Toplantı da böylelikle sona ermiş.

Toplantı sonrası ekip, bu tasarımı ne şekilde gerçeğe çevirecekleri konusunda epeyce düşünmüş. Bitmemiş bir prototip yüzünden bir icat yapmak zorunda kalan ekip, nihayetinde 2000 yılında Apple Pro Mouse adıyla bu yeni ürünü piyasaya sürmeyi başarmış. Üstelik geliştirilen bu fare, tuşsuz olmasının yanısıra bir ilki daha hayata geçirmiş. Yeni fare, Apple’ın plastik top yerine LED izleme teknolojisine sahip ilk faresi olmuş.

Daha sonra mühendis Fareg’in Apple’dan ayrılmasını takiben Pro Mouse, yerini 2005 yılında Magic Mouse’a bırakmış. Magic Mouse’ın atasının dahi yanlışlıkla geliştirildiğini de geç gelen bu itiraf ile öğrenmiş olduk.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta