Terminatör Bu Teknoloji ile Gerçek Olabilir mi?

VoiceSearchgoogle

Tsinghue University ve Chinese Academy of Sciences’dan bir grup Çinli bilim adamı, filmlerde görebildiğimiz bir teknolojiyi gerçekleştirmeye çok yakın. Bilim adamları, geliştirdikleri yöntem sayesinde sıvı maddelerin kendi kendine şekil almasını öngörüyor. Bunu, sıvı metal alaşımlarına metal yükleyerek yapmayı düşünüyorlar. Yaptıkları hesaplara göre maddelerin hareketleri bu sayede kontrol edilebilecek ve de basit biçimler oluşturulabilecek.

Söz konusu araştırmada alaşımların, elektriğe maruz kalınması durumunda, dönebilen ve hareket edebilen küresel şekiller aldıkları keşfedildi. Elektrik akımı, bakır tel sayesinde damlaları biraraya getirerek büyük bir küre şekli meydana getirebiliyor. Akıllı sıvı metal makinelerin, standartlaşmış bir elektrot düzenlemesi ile üç boyutlu olabileceği ifade edilirken, benzer şekil değiştiricilerin arzuya göre farklı biçimlerde üretilebileceği de kesinlik kazandı.

Su yüzeyindeki gerilimi kullanarak çalışan malzeme ile ilgili bir gösterim de yapıldı. Araştırma takımının gerçekleştirdiği gösterimde oda sıcaklığında eriyebilen alaşımlar ve beraberinde 12V’luk güç kaynağı kullanıldı.
Bilim adamlarının üzerinde fikir birliğine vardığı husus ise bu keşfin, daha da karmaşık sıvı metalden yapılmış nesnelerin üretiminde bir ilk adım olma ihtimali… Karmaşık nesneler ise örneğin sıvı ve yumuşak robotlar, bir takım elektronik bileşenler ve 3D model geliştirme üniteleri olarak sıralanmakta. Keşfin ardındaki en büyük önem ise bu sıvı alaşımlarının civa benzeri elementlerin aksine, insan için zararlı olmaması olarak gösteriliyor.

Bu keşif, sunduğu özellikler bakımından, pek çok çevrece Terminatör’ün gerçek olma ihtimali olarak duyuruldu. Anlaşılan, Teminör stilinde bir sıvı robot keşfine çok ta uzak değiliz.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta