KitKat, Kullanıcı Tabanını Genişletiyor!

VoiceSearchgoogle

Google, Android KitKat ile ilgili yeni raporlar yayınladı. Buna göre Android işletim sisteminin en yeni sürümü KitKat’ın yükselişi devam ediyor. Rakamlar gösteriyor ki Jelly Bean’dan sonra çıkış yapan bu sürüm, kullanıcı tabanını genişletmeye devam ediyor. Beyan edilen rakamlar, KitKat’ın durumunun umut vadediyor olduğunu ortaya çıkardı.

Son sürüm KitKat, hızlı yükselişine rağmen henüz Jelly Bean’ın önüne geçemedi. Jelly Bean, mevcut Android’li cihazlar sayesinde liderliğini şu an için koruyor. Kullanım oranını artıran KitKat, önümüzdeki dönemde aynı istikamette devam ederse Jelly Bean’ı dahi geride bırakabilir. Gelen rakamlara göre KitKat, Android sürümler arasında yüzde 20’lik bir kullanım payına sahip.

Kim ne derse desin KitKat’ın kısa dönemde başarılı bir yükseliş yakaladığı tartışılmaz bir gerçek. KitKat, daha iki ay önceye kadar yüzde 14,9’luk bit kullanım oranına sahipti. KitKat’ın yükselişinin bir süre daha devam etmesine kesin gözle bakılıyor. Zira LG G3 ve Samsung Galaxy Tab S gibi cihazlarla bu oran hız kesmeden artacağa benziyor.

KitKat’ın bu yükselişi doğal olarak önceki sürümlerde de bir düşüşe yol açtı. Cream Sandwich, yüzde 10’luk kullanım oranıyla KitKat’ın epey bir gerisinde kalıyor. KitKat öncesi sürümlerden bir diğeri Gingerbread ise yüzde 13’lük bir orana sahip. Bu durum, aynı şekilde devam ederse her iki eski sürümün kullanım oranları belirgin ölçüde düşüş gösterebilir. Fakat KitKat’ın en çok kullanılan Android sürüm olacağını söylemek şu an için pek te gerçekçi değil.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta