Internet Explorer'ın Eski Sürümlerine Elveda!

VoiceSearchgoogle

Internet Explorer bir zamanların en popüler web tarayıcısıydı. Sürekli daha iyiye doğru evrilen acımasız internet dünyasında eski sürümlerin tutunması bir hayli zor. Alınan duyumlar gerçeğe dönüştü ve Internet Explorer’ın eski sürümlerinin tarih olacağı Microsoft’un doğrulamasıyla kesinlik kazandı.

Microsoft, kullanıcıların vazgeçemediği, senelerdir kullandığı sürümler için son kullanım tarihini dahi belirledi. Buna göre 12 Ocak 2016 tarihi, Internet Explorer’ın eski sürümleri için bir veda zamanı olacak.

Microsoft’un duyurusuna göre bundan sonra şirket; yoluna Internet Explorer 11 ile devam etmeyi planlıyor. Eski sürümleri gözden çıkaran Microsoft, bundan önceki sürümlere yaptığı destekleri tamamen çekeceğini açıkladı. Söz konusu destekler arasında hayati önemde olan güvenlik güncellemeleri ve teknik destekler de yer alıyor.

Microsoft, bu kararı almasında kullanıcı güvenliğini gözettiğini ifade ediyor. Şirket bu kararı almaktaki amacını da IEBlog’da ayrı bir şekilde sıralamış bulunuyor. Şirket, şu aşamada kullanıcıların yeni tarayıcı sürümüne yavaş yavaş geçmeye başlamasının doğru olacağını söylüyor. Microsoft’un açıkladığına göre IE 11 öncesi sürümler, güvenlik açısından da oldukça savunmasız halde. Bu yüzden güncellemeleri ertelememek kullanıcıların güvenliği açısından büyük bir önem arz ediyor.

Microsoft’un üzerinde durduğu bir başka konu ise hız mevzusu. Şirkete göre son sürüm, önceki tüm sürümlere göre çok daha fazla bir hız yakalamış bulunuyor. Microsoft’a göre geliştiricilerin daha iyi internet deneyimleri sunması için yeni sürüme geçmek önem taşıyor. Eski sürümlere alışan kullanıcılar açısından bir zorluk söz konusu olabilir. Fakat web standartlarını yakalamak için yeni sürüme geçmenin gerekli olduğu da bir gerçek.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta