Internet Explorer, Dev Channel ile Geliyor!

VoiceSearchgoogle

Internet tarayıcılarının rekabetinin hiç olmadığı kadar kızıştığı bu dönemde kullanıcıların lehine pek çok adım atılıyor. Internet Explorer da her ne kadar son sürümlerinde önemli feliştirmelere gitse de bu geliştirmelerin devamlılık göstermesi gerekiyor. Microsoft, işte bu gerekçeler yüzünden, Internet Explorer Developer Channel adını verdiği Internet Explorer’a özel geliştirici kanalını kullanıcıların hizmetine sundu.

Son olarak IE Tarayıcısı, daha önce Chrome ve Firefox’tan bildiğimiz bir takım özellikleri bünyesine getiriyor. Bu ise yeni işlevlere en önce ulaşmak isteyen kullanıcılar için beta sürümün erişime açılması anlamına geliyor. Internet Explorer, bu adımda IE Dev Channel’ı erişime açtı. Internet Explorer’ın gelecekteki sürümlerini görmemize imkân tanıyan Dev Channel, daha şimdiden kullanıcıların dikkatini çekmeye başlamış görünüyor. Dev Channel üzerinden denenebilen tarayıcının sürüm numarası bulunmuyor. Bu bakımdan sandığımızın aksine bu kanalda IE 12 karşımıza çıkmayacak.

Internet Explorer’ın, bu yeni sürümüyle birlikte kökten bir yenilik getirdiğini iddia edemeyiz. Yalnız, bu yeni sürümde dikkate değer küçük eklemeler bulunuyor. Bu eklemeler arasındav örneğin, konsol gamepadlarleri ile web tarayıcısını kontrol etmeye yarayan Gamepad API yer alıyor.

Chrome ve Firefox 4 ila 6 hafta içerisinde kullanıcılara yeni bir sürüm sunuyor. Fakat şu aşamada IE Dev’in ne sıklıkla güncellemeye gideceği bilinmezliğini korumakta. İnternet Explorer’ın yeni geliştirici sürümü Dev Channel, Windows 8 ve Windows 7’de çalışıyor. Sandbox içinde çalışan bu sürüm, zaman zaman yavaş bir performans gösterebiliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta