Hasselblad H5D-50c'nin Teknik Detayları Netleşti

VoiceSearchgoogle

Profesyonel çekimlerin vazgeçilmez markası Hasselblad, yeni ürünü H5D-50c’nin teknik detaylarını basına açıkladı. Ocak ayında duyurulan bu ürün, dünyanın ilk orta fotmat CMOS sensörlü kamerası ünvanına da sahip.

İsveçli kamera üreticisi, hatırlanacağı üzere, kısa süre önce de tam kare algılayıcılı HV adlı yeni bir fotoğraf makinesi üretmişti.

Enstantane süresi 12 dakikaya kadar çıkabilen yeni makine, H5D-50c, CCD sensörüne karşın 50 megapiksel CMOS sensör ile geliyor. Ayrıca bu yeni cihaz, düşük ışık şartlarında 6.400’e kadar çıkan ISO hassasiyet değerine de sahip.
Mevcut olan dinamik aralık özelliği ile daha fazla ton sunan makine, bir saniyede ise 1,5 kare art arda çekim yapabiliyor. Cihazın güç kaynağı ise 2.900 mAh kapasiteye sahip şarj edilebilen lityumiyon pil olarak açıklandı. Makinenin temel fiziksel özelliklerinden yeni açıklananlar arasında 460 bin noktalı 3 inç TFT LCD ekran, 153 x 131 x 205 mm boyut, 2,3 kg ağırlık yer almakta.

Cihazın sahip olduğu otomatik odaklanma sistemi True Focus olarak adlandırılıyor ve bu sistem, kamera kontrol ve pozisyon kilidi gibi özellikleri destekliyor. H5D-50c, aralarında Adobe Photoshop Lightroom ve Phocus gibi bazı programlarla çalışmada uyum gösteriyor. Açıklanan özellikler arasında kameranın Tilt Shift efekti ile çalışma seçeneği bulunduğundan da bahsedilmiş.

Hasselblad, geleneğini bozmayarak yine yüksek bir fiyat ile raflardaki yerini alacak. Lense bağlı olarak fiyatta değişiklik göstecek olan kameranın açıklanan değeri 20,900 euro. Hasseblad’ın yeni ürünü H5D-50c kameranın piyasaya çıkış tarihi ise 26 Mart olarak gösteriliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta