Google Sesli Arama Artık Aynı Anda 5 Ayrı Dili Destekliyor!

VoiceSearchgoogle

Arama motoru devi Google, görünen o ki attığı adımlarla bu ünvanı daha uzun bir süre korumayı hedefliyor. Google arama motoru, bilindiği üzere pazar payının büyük bir bölümünü elinde barındırıyor. Bununla yetinmeyen şirket, başarısında devamlılığı sağlamak adına arama motoru teknolojilerini geliştirmeye devam ediyor.

Google’ın bu konudaki son adımı Google Sesli Arama uygulamasını geliştirmek oldu. Sesli arama, Google’ın rakiplerine karşı büyük avantajlarından biri olarak biliniyor. 2010 yılından beri Türkçe’yi de desteklemeye başlayan hizmet, son olarak aynı anda 5 ayrı dili algılayabilir hale geldi. Bu aşamaya gelmek için hiç şüphesiz çok çalışıldı. 50 farklı dil seçeneği bulunan uygulama daha önce aynı konuşma içerisinde yalnızca tek bir dili algılayabiliyordu. Sesli arama her ne kadar dil konusunda geniş bir yelpazeye sahip olsa da şimdiye kadar böylesine büyük bir eksikliği vardı. Fakat bundan böyle Sesli Arama’yı kullanırken aynı anda 5 farklı dili kullanabileceksiniz. Üstelik bunu yaparken her seferinde dil seçeneğinizi değiştirmek zorunda kalmayacaksınız.

Google, birden fazla dil kullanımı ile ilgili geliştirmeyi, henüz kısa bir süre önce duyurdu. Yayınlanan bir bildiri, birden fazla dil seçeneği müjdesini verdi. Bunun için sesli arama yapmadan önce 5 farklı dil belirlemeniz gerekiyor. Bu sayede sesli arama, o anda kullandığınız dilin hangisi olduğunu kolay bir şekilde algılayabilecek.

Öte yandan bu hizmet, şu an için yalnızca Android cihazlar için erişime açıldı. Bu yeniliğin PC ya da iOS için gelip gelmeyeceği şu an için bilinmese de Google Sesli Arama’nın bundan sonra birden fazla dil bilenler için zevkli bir deneyime dönüşeceğini söylemek yanlış bir tahmin olmayacaktır.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta