Google Glass'a İsimsiz Bir Rakip!

VoiceSearchgoogle

Japonya'dan Google Glass'a rakip olabilecek bir ürün haberi geldi. Kulağa yerleştirilen mini PC fikrine filmlerden aşinayız. Fakat şimdiye kadar bu çapta bir ürün geliştirilememişti.

Görünüm olarak Bluetooth kulaklığa benzeyen giyilebilir cihaza henüz bir isim verilmedi. Sunduğu yenilikler ile Google Glass'ın karşısına çıkabilecek en büyük rakip olan bu giyilebilir cihazın prototipi Hiroşima Şehir Üniversitesi'nde üretildi. Yalnızca 17 gram ağırlığında olan prototipte GPS, ivme ölçer, mikrofon, hoparlör, barometre, dijital pusula ve Bluetooth bağlantısı gibi özellikler yer almakta.

Açıklandığı kadarıyla bu cihaz, kullanıcının kulağı içindeki ufak hareketleri komutlara çevirme yetisine sahip. Söz konusu giyilebilir cihazda yer alan kızılötesi sensörler sayesinde ağız ve göz hareketleri ile birlikte, tüm yüz ifadeleri algılanabiliyor. Cihaz asıl olarak ses ile kontrol edilmeye müsait olsa da, kaş göz oynatma gibi yüz ifadelerinin kulakta oluşturduğu mikro hareketleri algılayan kontrol sistemi de, bir takım engeli bulunan kullanıcılar için düşünülmüş bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor. Cihazın mikro hareketleri algılaması ise şu şekilde gerçekleşiyor: örneğin kullanıcı ağzını açtığında ve yahut kaşını hareket ettirdiğinde, kulak içi kaslarda mikro düzeyde bir hareketlenme oluşuyor ve cihaz bu hareketlenmeleri algılayarak komuta dönüştürüyor.

Mühendis Kazuhiro Taniguchi, kulağa yerleştirilen bu mini PC'nin yeteneklerini, yöneltilen sorulara cihazdan gelen cevaplarla örneklendirdi. Kullanıcının yönelttiği "bulunduğum yükseklik ne kadar?", "X şehri ile aramda kaç km mesafe var?" gibi sorulara ürünün doğru cevaplar verdiği ifade ediliyor.

Testlerin bitmesi ile 2015'te piyasaya sürülmesi beklenen bu ürün, nabız ölçme gibi kullanıcının sağlığına yönelik geliştirilmiş özelliklere sahip. Belirtilmesi gereken bir diğer husus, kullanıcısına sunduğu ilgi çekici özellikler ile bu cihazın, gelecekte Google Glass'a büyük bir rakip olacağı tahmin ediliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta