Fitbit Force Toplatılıyor!

Fitbit’in giyilebilir teknoloji ürünü "Force" piyasadan toplatılıyor. Bu kararı alan ise şirketin kendisi. Zira bileklik, pek çok kullanıcıda deri tahrişine ve alerjik reaksiyona sebep oldu.

Fitbit’e kullanıcılardan bir süredir şikayet geliyordu. Bu geri bildirimleri dikkate alan firma, başvuran kişilerin parasını iade etmekteydi.

Şirket, bununla kalmayıp ürün hakkında geniş kapsamlı bir çalışma başlattı. İncelemeler daha sonuçlanmamasına rağmen, deri hassasiyeti ve yaraların, cihazın malzemesinden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz gün resmi web sitesinde bildiri ve özür metni yayınlayan şirket, "Force" adlı ürünün satışının durdurulduğunu duyurdu. Ayrıca bildiriye göre, kullanıcılara gerekli para iadesi yapılmaya başlandı. Konu ile ilgili olarak şirket CEO’su James Park, özür niteliğinde bir açıklama yaptı. Kullanıcıların yalnızca %1.7’sinin cilt problemi yaşadığını söyleyen CEO, buna rağmen müşteri memnuniyeti adına iade süreci başlattıklarını açıklamasına ekledi.

Fitbit, iadelerle ilgili olarak resmi sitesinde bir sayfa ve danışma hattı oluşturdu. Yayınlanan bildiride, şirketin yeni bir aktivite bilekliği hazırlığı içerisinde olduğuna da yer verildi. Fitbit Force, piyasaya çıktığından beri yoğun ilgi gören ve alanında en çok satan cihazlardan biri haline gelmişti. Bu fitness bilekliği, bir süredir Türkiye’de de satıştaydı.

Bileklik için kullanılan maddenin piyasadaki ürünlerden pek farkı olmadığı için kullanıcıların alerji göstermesindeki asıl sebep şu an için tam anlamıyla bilinmiyor. Kurulduğu 2007 yılından beri, yatırımcıların ilgisini çeken şirket, aldığı bu iade kararıyla da kullanıcılardan yana bir profil çizdi.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta