Facebook, WhatsApp'ı Aldı!

VoiceSearchgoogle

Dünyanın en popüler sosyal paylaşım platformlarından Facebook, yayınladığı resmi açıklamaya göre mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı satın aldı. Alınan duyumlara göre Facebook’un satın alma için ödediği bedel ise 16 milyar dolar.

Daha önce Google’ın satın alacağı konuşulan WhatsApp resmi olarak Facebook’a katıldı. WhatsApp, Facebook'a katıldığını resmi blogu üzerinden yaptığı açıklama ile doğruladı. Büyük yankı uyandıran ve en büyük internet anlaşmaları arasında tarihe geçen bu yatırım ile Facebook bu şekilde Instagram’dan sonraki en büyük satın alışını da gerçekleştirmiş oldu.

4 milyar doları nakit, geriye kalan kısmını hisse senedi ile ödeyen Facebook, yapılan anlaşmaya göre önümüzdeki dört yıl boyunca WhatsApp kurucu ve çalışanlarına 3 milyar dolar ek ödemede bulunacak.
Hatırlanacağı üzere bir süre önce Instagram’ı satın alan Facebook, bunun için 1 milyar dolar ödeme yapmıştı.
Facebook Messenger’a benzerlik gösteren WhatsApp mobil uygulamasının Facebook’a katılımı, Snapchat ve Line gibi rakiplerde büyük şaşkınlık yarattı. Android, iOS, Windows Phone vb. pek çok işletim sisteminde kullanılabilen mobil uygulama, aylık 450 milyon aktif kullanıcıya sahip. Bir günde katılan yeni üye sayısı ise yaklaşık olarak 1 milyon civarında.

Bundan sonra Facebook kaynaklarından yararlanacak olan WhatsApp, şirket içinde yarı bağımsız bir şekilde çalışmalarına devam edecek.

Öte yandan Instagram ve WhatsApp’ı da şirkete katan genç yatırımcı Zuckerberg, mobil alandaki yatırımlarına önümüzdeki dönemde de hız kesmeden devam edecekmiş gibi görünüyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta