Facebook Gifts Servisi Kapatılıyor!

VoiceSearchgoogle

Teknoloji devi Facebook, sosyal medyayı ticari bir alan olarak görmeye devam ediyor. Şirketin haber kaynağından satış çabaları kaldığı yerden devam ediyor. Sosyal medya devi bu arada işe yaramadığını düşündüğü bir hizmetinden de vazgeçiyor. Zira Facebook Gifts, kullanıcılar tarafından geniş ölçüde bir kabul görmemişti.

Yayınlanan raporlara göre Facebook Gifts için daha fazla süre tanınmayacak. Recode’nin kaporlarına göre 12 Ağustos tarihinde Facebook Gifts tamamen kapatılacak. İlk olarak 2012’nin Eylül ayında duyurulan Facebook Gifts böylelikle yayın hayatının sonuna geldi. Bu hizmet, Facebook kullanıcılarının birbirlerine şarap, hediye kartı ve çörekler göndermesine imkan tanıyordu. Fakat bu hediyeler de bir süre önce mağazadan kaldırılmıştı. Geçtiğimiz yaz yapılan düzenleme ile birlikte gerçek ürünlerin yerini dijital hediye kartları aldı. Zaten gelen rakamlara göre alımların yüzde 80’i de hediye kartlarından oluşuyordu. Bu yüzden böyle bir hamle bir çok çevre tarafından akıllıca olarak değerlendirildi.

Tüm bunlara rağmen Facebook Gifts, yayın hayatına devam edecek bir başarı yakalayamadı. Bu hizmetin kaldırılması, Facebook’u yeni arayışlara yöneltti. Şirket şu sıralar, haber kaynağını terk etmeden kullanıcılara alışveriş yaptırmanın yollarını arıyor. Bu aşamada şirketin yeni adımlarından biri olan “satın al” butonu dikkat çekiyor. Butonun gerçeğe dönüşmesi, haber kaynağından satın almanın yeni bir yolunu açacak. Öte yandan Facebook Gifts’in yayından kaldırılacak olması, kullanıcılar için büyük bir şey ifade etmiyor. Zira kullanıcılar hâlihazırda bu özelliği ya bilmiyor ya da kullanmıyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta