Facebook Artık Telekulak!

VoiceSearchgoogle

Facebook bir süre önce duyulan yeniliği gerçekleştirdi. Facebook’un mobil uygulamasına getirilen bu yenilik, Facebook kullanıcılarını rahatsız edecekmiş gibi görünüyor.

Facebook mobil uygulaması, bu yenilikten sonra telefon mikrofonu aracılığıyla, kullanıcının bulunduğu çevrenin seslerini dinleyecek ve bu algıladığı seslere uygun paylaşım tavsiyeleri sunacak. Bu özellik, kullanıcının dinlediği şarkı, bulunduğu mekana uygun sesler ve izlediği film ile ilgili iletiler yayınlayabilecek.

Doğal olarak bu özellik, kullanıcılar tarafından yalnızca beğenilmemekle kalmayıp tepki de topladı. Çünkü bu aynı zamanda kullanıcının sürekli olarak dinlenmesi anlamına geliyor. Dolayısıyla bu özellik sayesinde Facebook, telefon mikrofonu üzerinden kullanıcının özel hayatını kayıt altına alma ve dinleme imkanı bulacak. 24 saat boyunca açık tutulan telefon mikrofonu, tüm bunları gerçekleştirebilme olanağı sunuyor.

Bu özellikle ilgili haberlerin ortaya çıkmasından beri kullanıcılar tarafından sürekli olarak eleştiriler geliyor. Fakat kullanıcılardan gelen bu tepki ve itirazlar, Facebook tarafından bir karşılık bulamadı. Son olarak bu tepkileri dikkate almayan Facebook, bu özelliği hayata geçirmek için gerekli olan güncellemelere başladı. Bu da demek oluyor ki kullanıcılar böylelikle Facebook tarafından dinleme altına alınmaya başlandı.

24 saat dinlemeye açık olan bu özellik ile ilgili pek çok iddia ortaya atılıyor. Bazı kullanıcılara göre, bu ses kayıtları Facebook tarafından saklanacak ve bu bilgiler reklam verenlere satıacak. Üzerinde en çok konuşulan şeylerin, ilgi alanlarının, yapmak veya satın almak düşünülen şeylerin dinlenmesi ve tespiti, kullanıcıların bunlarla ilgili reklamlara maruz kalması anlamına geliyor. Her ne kadar bu özellik masum olarak sunulmaya çalışılsa da herkesin kayıt altına alınacağı bir duruma da yol açabilir.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta