Chrome OS, Android L Benzeri bir Arayüzle Geliyor!

VoiceSearchgoogle

Google tüm ürün ve platformlarında tek bir tasarım ya da arayüz kullanmıyor. Şirket, yakın zamanda ortak bir tasarım dili geliştirmeyi ve tüm platformlarda bunu kullanmayı hedefliyor. Bu aşamada yeni ortaya çıkan “Project Athena”nın, Android benzeri bir arayüzü Chrome OS'a getireceği ifade ediliyor. Böylelikle Android L ile gelen yenilikler, cep ve tabletlerle sınırlı kalmamış oluyor. Özellik, bu sayede laptoplara da giriş yapıyor.

Çoklu görev arayüzüyle gelen Project Athena’ya, Google çalışanı François Beaufort tarafından bu isim verildi. Bu yeni kullanıcı deneyimi, dikey ve kart tabanlı arayüzüyle yenilikleri beraberinde getiriyor. Söz konusu arayüzün Android’e sahip cihazlardaki Chromesekme sistemini ve Android L'nin Material Design arayüzünü yansıttığı ya da örnek aldığı ifade ediliyor.
Athena, şu an için henüz tamamlanmış değil. Ortaya çıkan ekran görüntüsü de bunun böyle olduğunu destekler nitelikte. Beaufort tarafından belirtilene göre bu aşamada temel pencere yönetim işlevi sunuluyor. İlk taslaklar, sorf bu yönüyle bile dikkat çekmeyi başarmış görünüyor.

Teknoloji devi Google, hatırlanacağı üzere haziran ayında bir duyuruda bulunmuştu. Bu duyuru, Android uygulamalarının çok yakın zamanda Chromebook’larda da çalışmaya başlayacağını içeriyordu. Arayüzlerin birbirine benzer hale getirilmesi fikri, şu an için revaçta görülüyor. Arayüzlerin benzer olması ve tek bir tasarım dilinin kullanılması muhtemelen en çok kullanıcıların ihtiyacına yarayacak. Böyle bir değişikliğin kullanıcılar için yepyeni avantajlar doğurabileceği ifade ediliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta