Apple, Beats’ı Satın mı Alıyor?

VoiceSearchgoogle

Sağlam kaynaklardan alınan haberlere göre Apple, Beats Electronics’i satın almaya hazırlanıyor. Müzik devi Beats için Apple’ın ayırdığı bütçenin ise 3,2 milyar dolar olduğu konuşuluyor.

Beats’ın satışının gerçekleşmesi durumunda, Apple’ın şimdiye kadarki en büyük satın alımına tanık olacağız. Gelen duyumlara göre Beats ve Apple arasındaki anlaşma, önümüzdeki hafta içinde açıklanabilir. Beats’ın satın alınışı, Apple’ın müzik konusuna yönelişi olarak kabul ediliyor. Apple’ın daha önceki iPod üretimleriyle bu yöndeki ilgisi ve başarısı gözlemlenebilmişti. Şirketin müzik yönlü girişimlerinin, günümüzün en büyük dijital satış platformu olan iTunes ile birlikte büyük bir başarı doğurması bekleniyor.

2008 yılında Kaliforniya merkezli olarak kurulan Beats, kurulduğu günden bu yana üstün kaliteli kulaklık ve ses teknolojileri ile büyük başarı yakalayan bir şirket. Şirket, şimdiye kadar daha çok HTC ile gerçekleştirdiği işbirlikleri ile tanınıyordu. Beats’ın satışı ile ilgili çıkan duyumlar; doğal olarak şirketin öncelikle HTC ile bulunan işbirliğinin geleceği konusunda merak duyulmasına sebebiyet verdi. Satışın gerçekleşmesi durumunda şirketin nasıl bir yapılanmaya gireceği merak ediliyor.

HTC ve Beats arasında geçmişe dayanan bir hukuk söz konusu. 2011 yılında kulaklık devi Beats’ın yüzde 50,1’lik hissesi HTC tarafından satın alınmıştı. Bunu takiben bir sonraki yılda ise HTC aldığı hisselerin yüzde 25’lik bölümünü satarak elden çıkarmıştı. HTC’nin hala hisse sahibi olduğu Beats’ın Apple tarafından satın alınması durumunda bu durumdan HTC de kar elde edebilecek. Satış sonrası HTC’nin yaklaşık olarak 1,2 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor. Tüm bu duyumlara rağmen Apple veya Beats tarafından resmi bir açıklama yapılmadığını hatırlatmakta fayda var. Satın alma yönünde çıkan haberlerin gerçekliğini önümüzdeki dönemde göreceğiz…

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta