Android’e Nearby Özelliği Geliyor!

VoiceSearchgoogle

Teknoloji devi Google, akıllı cihazlar üzerine çalışmalarına devam ediyor. Şirket son olarak akıllı telefon ve tabletleri, çevresindeki cihazlarla otomatik olarak bağlayacak bir teknoloji üzerine çalışıyor.

En son duyumlara göre bu yeni özelliğe “Nearby“ yani “Yakındakiler” adı verilmesi planlanıyor. Nearby sayesinde kullanıcıların, diğer kullanıcılar ile bilgi paylaşması ve yakın çevrede bulunan mağazalardan gelen teklifleri görüntülenmesi her zamankinden daha kulanışlı ve kolay olabilir.

Nearby özelliğinin tam olarak hangi amaçla kullanılacağı şu an için bilinmiyor. Bu bilgi eksikliğine rağmen tahminler, Nearby’nin Android işletim sistemine sahip cihazları birbirine bağlayacağı üzerinde yoğunlaşıyor. Mağazalardaki vericiler ile kolaylıkla etkileşim içine girebileceği beklenen özelliğin kullanıcısına farklı hizmetler sunması bekleniyor. Nearby’nin, arkadaşını gören Android kullanıcısına hatırlatma dahi yapabileceği ifade ediliyor. Söz konusu özelliğin işlemesi için Wi-Fi, mikrofon ve Bluetooth gerekiyor. Tüm bu gerekli şeylerin ise otomatik olarak açılacağı ifade ediliyor. Bunun yanı sıra Nearby için mikrofon hayati bir işlev görüyor. Narby özelliğini destekleyen cihazlar, birbirleri ile insan algısının dışında kalan frekanslarlar sayesinde iletişim kurabilecek.

Bu özellik, daha şimdiden gizlilik endişelerine mahal vermeye başladı. Nearby sayesinde Google, cihaz üzerinden düzenli ses kaydı yapabilme olanağı buluyor. Gelen haberlere göre bu özellik kapsamında kaydedilen sesler, Google sunucularına gönderilecek ve ses kayıtları eşleştirilerek bağlanılacak cihazlar tespit edilecek. Google I/O 2014 Konferansında tanıtılması olası olan söz konusu özelliğin, kullanıcıların bulunduğu tüm konumları da kayıt altına alması bekleniyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta