Android, iOS'u Geride Bıraktı!

VoiceSearchgoogle

Android ve iOS platrofmlarının sürekli bir rekabet içinde oldukları biliniyor. iOS, bu rekabette şimdiye kadar ipi göğüsleyen taraf oluyordu. Fakat son haberler, Google’ın mobil platformunun öne geçtiğini gösteriyor.

Google’ın mobil platformu Android, ilk kez çevrimiçi kullanım alanında birinciliği yakaladı. Android için birinci sıraya yerleşmek hiç te kolay olmadı. Zira iOS, uzun zamandır bu ünvanı elinde bulunduruyordu.

Gelen haberler Android’li cihazların iOS platformunda çalışan cihazları geçtiğini gösteriyor. Temmuz ayı itibarıyla iOS ile çalışan iPhone, iPad ve iTouch gibi Apple imzalı cihazlar sayı olarak geride kaldı. Android, bu yönüyle de cihazlar konusundaki üstünlüğünü de gözler önüne seriyor. Verilerin ortaya koyduğu bir diğer şey ise satılan cihazların platformlara göre oranı… Buna göre satılan cihazların yüzde 85’i Android’i kullanırken; Apple’ın mobil platformu iOS’un kullanımı ise yüzde 11.9 oranıyla karşımıza çıkıyor.

Android kullanım oranı olarak temmuz ayında dikkate değer bir yükseliş gösterdi. Google’ın mobil platformu Android’in kullanım oranı temmuzda yüzde 43.75’ten yüzde 44.62’ye yükseliş gösterdi. Söz konusu durum, iOS için ise tam tersi bir tablo çiziyor. iOS, kullanım oranında temmuz yı itibariyle gerileme gösterdi. Buna göre iOS’un kullanım oranı yüzde 45.61’den 44.19 rakamına kadar düştü.

Kullanım oranında rakiplerine meydan vermeyen Android ve iOS’tan sonra ise yüzde 4.19 ile Java ME geliyor. Nokia, Symbian adlı platformuyla yüzde 2.57 payına sahipken, Windows Phone’un pazar payı ise yüzde 1.87 olarak belirtiliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta